Dnia 28 października 2016 r. miała miejsce wycieczka po paśmie Łysogór. Naszą grupą opiekował się o. przeor Wincenty, a po górskim szlaku wędrowali bracia Filip, Jan i Serafin oraz kandydaci Mateusz i Krystian.

Przejście rozpoczęliśmy się od klasztoru Sióstr Bernardynek w Świętej Katarzynie, aby po wejściu do Świętokrzyskiego PN, podążać szlakiem czerwonym na 611 – metrową Łysicę. Wzniesienie zaliczane jest do Korony Gór Polskich, a na jej szczycie można było zobaczyć replikę krzyża z 1930 r. Krocząc przez gęste lasy jodłowo - bukowe czuć było nie tylko atmosferę jesieni, stąpając po kobiercu ze złotych i szkarłatnych liści, ale przede wszystkim nastrój zadumy, rozważając w duchu zbliżające się święto zmarłych - jakże naturalną była owa refleksja, gdy otaczają wędrowca kikuty drzew i mroźne powiewy wiatru.

Po wyjściu z lasu nasza grupa minęła wieś Kakonin, z jej główną atrakcją turystyczną – zabytkową, drewnianą chatę, krytą gontem. Świeciły się z daleka jej pobielane ściany, tym bielsze, że odbite od ciemnej zieleni otaczających ją kępek drzewostanu. Dalsza droga przebiegała już pomiędzy zabudowaniami wiejskimi, a celem wyprawy było Sanktuarium na Świętym Krzyżu. Do Bazyliki Mniejszej udało się nam dotrzeć chwilkę przed godziną Miłosierdzia, aby w rozmiłowanym w amor vacui klasycystycznym wnętrzu świątyni, pogrążyć się w modlitwie przed Najświętszym Sakramentem. Po krótkim zwiedzaniu i błogosławieństwie relikwiami Krzyża Św. nasza grupa zeszła do Nowej Słupi, aby powrócić do Wąchocka.

 
Tekst: Krystian Michalik
 
Strona główna   Cystersi   Opactwo   Parafia   Patriotyzm   Galeria   Polecane   Kontakt Projekt i wykonanie www.imoli.pl