W dniach 19-20 października odbyła się 34 pielgrzymka Braci Zakonnych na Jasną Górę w której uczestniczyli również i nasi bracia: Br. Podprzeor Julian , Br. Franciszek oraz Br, Filip. Tematem dorocznej dwudniowej modlitwy były słowa: „(… ) a wy wszyscy braćmi jesteście (MT 23,8) – Braterstwo zadane”. Do sanktuarium przybyło ponad 200 braci reprezentujących różne zgromadzenia zakonne z całej Polski.

Bracia zakonni nie mają święceń kapłańskich, jednak składają tzw. śluby podstawowe dla wszystkich zgromadzeń: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, czasem też śluby charakterystyczne dla danej wspólnoty. W Kościele pełnią różne funkcje, są m.in.: nauczycielami, posługują w zakrystiach, domach zakonnych, opiekują się chorymi, niepełnosprawnymi.
W programie jasnogórskiego spotkania znalazły się: codzienna Msza św., Jutrznia, Koronka do Miłosierdzia Bożego, Różaniec, Droga Krzyżowa, Apel Jasnogórski, a także konferencje, które w tym roku prowadzi o. Tomasz Nowak, przeor Klasztoru Ojców Dominikanów w Łodzi. W czwartek w Sali o. Kordeckiego bracia zakonni wysłuchają również konferencji o. Azariasza Hessa OFM, Kustosza Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Aby zostać zakonnym bratem, trzeba mieć szczególne powołanie – podkreślił w homilii o. Azariasz Kapłana widać, słychać na ambonie, widać w konfesjonale, przy ołtarzu, a praca brata zakonnego czasem, a w zasadzie w większości, pozostaje w ukryciu. Jeżeli klasztory funkcjonują i funkcjonują dobrze, to między innymi dlatego, że stoją za tym konkretni bracia, którzy dbają o to, by były zakrystie otwarte rano i kościół zamknięty wieczorem, by było czysto w kościele, by przyjąć i porozmawiać z tymi, którzy pukają do klasztornej furty. Często też ich posługa jest niezauważana, a może i mało doceniana”.


 


Zdjęcia i tekst za: http://www.jasnagora.com/ 
 
Strona główna   Cystersi   Opactwo   Parafia   Patriotyzm   Galeria   Polecane   Kontakt Projekt i wykonanie www.imoli.pl