Wczoraj 10 września 2016r w Wąchocku odbyły się uroczystości pogrzebowe dwóch Żołnierzy Wyklętych, członków Armii Krajowej, a po wojnie działaczy organizacji Wolność i Niezawisłość Józefa Figarskiego pseudonim "Śmiały” i Czesława Spadło pseudonim "Mały".

Mszy Świętej pogrzebowej w intencji zamordowanych bohaterów podziemia antykomunistycznego przewodniczył pasterz diecezji radomskiej JE ks bp Henryk Tomasik, który na wstępie powiedział: "W naszym Wyznaniu wiary powtarzamy często słowa, które przypominają niezwykle ważne prawdy: wierzę w ciała zmartwychwstanie, wierzę w świętych obcowanie. Dzisiaj wyznajemy te prawdy wiary, dzisiaj także możemy spełnić ważny znak miłosierdzia chrześcijańskiego: zmarłych pogrzebać. Jest to jeden ze znaków szacunku dla człowieka - pogrzeb katolicki. Chcemy złożyć wyrazy współczucia rodzinie, która żegna swoich bliskich, a przez tyle lat była pozbawiona możliwości uczestniczenia w ich pogrzebie chrześcijańskim". Kazanie natomiast wygłosił ks. ppłk. Grzegorz Kamiński.

W uroczystościach wzięli również udział członkowie rodzin zamordowanych partyzantów. Grzegorz Figarski, bratanek Józefa Figarskiego, powiedział, że ma nadzieje, że ludziom tym przywrócona zostanie należna pamięć. Przez lata starano się ich wymazać ze świadomości, dziś powracają i chciałby, żeby nie zapomniały o nich i przyszłe pokolenia i by z ich przykładu młodzi ludzie czerpali wzorce.

Jak powiedział bratanek Czesława Spadło, Andrzej Spadło, przez lata o nich w ogóle nie mówiono nawet w rodzinie. Bano się ujawnienia kim byli i czym się zajmowali. Dopiero w latach 80-tych można było ujawnić prawdę i rozpocząć poszukiwania, których zwieńczeniem jest dzisiejszy pogrzeb, który odbył się w asyście kapelana wojskowego, orkiestry wojskowej i kompanii honorowej.
 
Zdjęcia: http://www.radio.kielce.pl/


 


 
Strona główna   Cystersi   Opactwo   Parafia   Patriotyzm   Galeria   Polecane   Kontakt Projekt i wykonanie www.imoli.pl