W Krakowie w Domu Generalnym Zgromadzenia Sióstr Świętego Dominika (Dominikanek) pochodząca z Wąchocka Zofia Pawełczyk skromnie świętowała Jubileusz 60 lecia złożenia Pierwszej Profesji. W zakonie Dominikanek Zofia Pawełczyk obrała imię Maria Barbara. Imię Maria, przypisane jest jako pierwsze każdej zakonnicy ze Zgromadzenia.

Zofia urodziła się w 1933 w Wąchocku. Mieszkała przy ulicy Starachowickiej. Do dziś w Parszowie żyje jej brat Józef, dawny mieszkaniec ulicy Torowej. Jej starsza siostra Wirginella (Marysia) Pawełczyk jest zakonnicą w Broniszewicach, gdzie siostry opiekują się chorymi dziećmi. W latach 50-tych ub. wieku Zofia skontaktowała się z przełożoną Dominikanek, które miały placówkę w klasztorze w Wąchocku (zanim klasztor objęli Cystersi). Poinformowała siostrę Emilię, że chce wstąpić do Dominikanek. Matka Generalna podczas wizytacji w Wąchocku w 1952 roku poznała młodą dziewczynę i widząc u niej powołanie zabrała ją do Krakowa. W przeddzień wyjazdu Zofia napisała list – pożegnanie z Jezusem z kościoła w Wąchocku. Podczas uroczystości otrzymała w prezencie ten list odnaleziony w rodzinnym archiwum.

Zofia Pawełczyk przeszła długą drogę w stanie zakonnym. Zaliczyła postulat, studiowała na KUL. Mieszkała w kilku domach zakonnych Dominikanek, gdzie pełniła szereg odpowiedzialnych funkcji. W trudnych dla Kościoła latach władzy komunistycznej była przez 8 lat katechetką w Inowrocławiu. Wikarią w domu zakonnym w Białej Niżnej, a potem podczas Kapituły w Krakowie siostry delegatki ze wszystkich zakonów Dominikanek na Świecie wybrały ją Matką Generalną. Funkcję pełniła przez 3 sześcioletnie kadencje czyli 18 lat. Po zakończeniu posługi (funkcję można pełnić tylko 3 kadencje) siostry zakonne wybrały ją na przełożoną domu generalnego w Krakowie.
 
Dziś 83 letnia Matka Maria Barbara należy do grupy seniorek zgromadzenia. W minioną niedzielę w 60 rocznicę złożenia I Profesji odnowiła śluby wieczyste, ślubując czystość, ubóstwo i posłuszeństwo.
Informacja za: www.wachock.info.pl
 
Strona główna   Cystersi   Opactwo   Parafia   Patriotyzm   Galeria   Polecane   Kontakt Projekt i wykonanie www.imoli.pl