W czwartek 28 stycznia w naszym opactwie po raz drugi odbył się niezwykły koncert kolęd i pastorałek pod tytułem „Kolęda płynie”, a to wszystko za sprawą dwóch młodych mieszkańców Wąchocka: Piotra Sitkowskiego i Ernesta Główczyńskiego.

Pierwszy koncert miał miejsce w styczniu ubiegłego roku. W skład zespołu wchodzą w większości studenci Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Czterogłosowy chór przy akompaniamencie kwartetu syczkowego i zespołu instrumentalnego wykonał znane kolędy i pastorałki w nowatorskich aranżacjach Piotra Sitkowskiego. Sam autor twierdzi: „Starałem się „wyciągnąć” z polskich kolęd to, co najpiękniejsze i nadać im zupełnie nowy, niepowtarzalny, klimatyczny charakter.”

Niebanalna kompozycja utworów i talent wykonawców, podkreślone atmosferą XII- wiecznego klasztoru Cystersów sprawiły, że wydarzenie po raz kolejny odniosło duży sukces i spotkało się z pozytywnym odbiorem publiczności. Artyści zaprezentowali 9 utworów, wśród których można wymienić między innymi kolędę „Mizerna cicha”, wykonaną w podniosłym, klasycznym tonie. Młody kompozytor nie boi się jednak łączyć stylów muzycznych i wplatać je w dobrze znane utwory. I tak na przykład elementy ballady można było usłyszeć w pastorałce pt. „Panna czysta”, „Tryumfy Króla Niebieskiego” zostały wzbogacone elementami jazzu, a znana kolęda „Anioł pasterzom mówił” zabrzmiała w energetycznej wersji gospel.

Wydawać się może, że trudno wymyślić coś nowego w aranżacji kolęd. Piotr Sitkowski wraz z zespołem udowadnia, że jest inaczej. Młodość, talent i radość z tego, co się robi przełożyły się na nowatorskie brzmienia. Artyści nie boją się łączyć w kolędach stylów, które zazwyczaj nie są kojarzone z tymi utworami i udowadniają, że brzmią one świetnie, wzbogacone motywami jazz’owymi, reggae, z wyrazistymi partiami solowymi gitary, czy saksofonu.

Repertuar zaprezentowany na koncercie przypadł do gustu nie tylko przybyłej publiczności. Wykonawcy mogą pochwalić się zdobyciem III miejsca na Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie w kategorii zespoły wokalno- instrumentalne. Ponadto zespół wystąpił w Filharmonii Świętokrzyskiej oraz w Suchedniowskim Ośrodku Kultury "Kuźnica".
Mamy nadzieję, że koncert „Kolęda płynie…” stanie się imprezą cykliczną i na stałe wpisze się kalendarz imprez organizowanych w Wąchocku - podkreślił na koniec koncertu Ernest Główczyński.
 

 


Tekst: Ernest Główczyńsk
 
 
Strona główna   Cystersi   Opactwo   Parafia   Patriotyzm   Galeria   Polecane   Kontakt Projekt i wykonanie www.imoli.pl