Obchody rozpoczęły się tradycyjnie od złożenia kwiatów pod Dworkiem Langiewicza. W tym właśnie budynku w czasie powstania mieścił się sztab główny gen. Mariana Langiewicza.

Pod jedynym w Polsce pomnikiem gen. Mariana Langiewicza w asyście drużyn strzeleckich, pocztów sztandarowych i środowisk kombatanckich, przypominano historię zrywu narodowo-wyzwoleńczego, bohaterską postawę powstańców jak i mieszkańców naszego miasta. Pod pomnikiem złożono kwiaty i zapalono znicze.

Na zakończenie uroczystości w Opactwie Cystersów odprawiona została uroczysta Msza Święta, której przewodniczył o.Opat Eugeniusz Augustyn OCist.

W obchodach udział wzięli: przedstawiciele władz Wąchocka, Szydłowca, Bodzentyna i Suchedniowa, wiceminister Jan Józef Kasprzyk - zastępca szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, poseł Krzysztof Lipiec, Agata Wojtyszek - wojewoda świętokrzyski, Andrzej Pruś - wiceprzewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego, Marek Materek - prezydent Starachowic, Dariusz Dąbrowski - starosta powiatu starachowickiego, Bożena Wrona - przewodnicząca rady powiatu starachowickiego.

Uroczystości w Wąchocku są tradycyjnie centralnym punktem trzydniowych uroczystości. W piątek uroczystości, w których wzięli udział przedstawiciele Wąchocka, miały miejsce w Szydłowcu, a w sobotę w Suchedniowie i Bodzentynie.
 

 


Tekst za: www.wachock.pl
Zdjęcia za: www.echodnia.eu

 
Strona główna   Cystersi   Opactwo   Parafia   Patriotyzm   Galeria   Polecane   Kontakt Projekt i wykonanie www.imoli.pl